2011. június 27., hétfő

A taijiquan 10 alapelve 8.



A külső és belső összhangban


(Benső és külső kölcsönösen irányítja egymást)
A légzés, a Qi, az izomerő és a Yi együttműködve irányítja egymást. Légzésünk nyugodt és kényelmesen követi mozdulatainkat. Ha a légzés feszült vagy szaggatott, akkor a test is feszült lesz, az elme nyugtalan, a Qi áramlása akadályoztatott, és képtelen a Jin szállítására.

dr. Yang Jwing-Ming: A legendás mesterek Taiji-titkai


A Tai Chi gyakorlásunk függ a szellemünktől, így „a szellem a tábornok, a test a hadsereg”. Ha fel tudjuk emelni a szellemünket, a mozdulatok természetesen ügyesek és könnyedek lesznek, az üres és teli, nyitás és zárás magától kialakul. A nyitás nem csak a karok és lábak megnyitását jelenti, hanem a figyelmünket is meg kell nyitnunk. A zárással nem csak a végtagokat zárjuk, hanem a figyelmünket is. Ha a külsőt és belsőt egyetlen impulzussá* változtatjuk, a mozgásunk egységes egész lesz.



(A belső és a külső harmonikus kapcsolata)
A Tai Chi Chuan-t szellemi irányítással (tartással) kell gyakorolni. A szellem a parancsnok, a test a közlegény. Ha megfelelően jelen van a szellemi energia, akkor a mozgások természetesek, könnyűek és élénkek. A testtartás nem kívülről lazul és terhelődik, a mozgások nem kívülről nyitódnak és záródnak. Az úgynevezett „nyitás" nemcsak a kezek és lábak nyitását jelenti, hanem a szellem nyitását is. A „zárás" nemcsak a kezek és lábak összezárására vonatkozik, hanem a szellemi zárásra is. Azáltal, hogy a belső és a külső találkozik, Chi keletkezik és a kettő szervesen összekapcsolódik.

Havasi András: Gyakorlati Tai Chi Chuan és Chi Kung

2011. június 16., csütörtök

A taijiquan 10 alapelve 7.


Az alsó és felső rész összhangja





A lábfejekből nő ki a gyökér,
(a Jin vagy a mozgás) a lábakban
keletkezik,
a csípő birtokába veszi  (azaz irányítja)
és az ujjakon keresztül mutatkozik meg
(azaz fejeződik ki).
A Qi-d egyesített és irányított legyen
a lábfejektől a lábakon keresztül a csípőig.
Mindegy, hogy előre vagy hátra mozdulsz,
mert, ha képes vagy megragadni
a lehetőséget,
te teszel szert előnyre.

Yang Jwing-Ming: A legendás mesterek Taiji-titkai



(Az alsó és felső rész együtt működik)
Ebben az elvben a következő fejeződik ki: „a lábfejben gyökerezik, a láb vezeti, a derék irányítja, és az ujjakban nyilvánul meg – a talptól az ujjakig egységben, összefűzve” Amikor a karok mozognak, a derék és a láb is mozog, és a tekintet is velük mozdul. Csak akkor mondhatjuk, hogy az alsó és felső rész együtt működik. Ha egy rész nem mozdul a többivel, akkor megszakad az összhang.




(A felső és az alsó részek összhangja)
A koordinációról a következőket mondja a Tai Chi Chuan-ról szóló tanulmány: „A gyökér (eredet) a lábfejekben van, azután a lábszárakba kerül, elárasztja a keresztcsontot, és megjelenik a kézfejekben és az ujjakban." Ezért telítődnek szükségszerűen Chi-ve\ a lábfejek, lábszárak, keresztcsont stb. Ha a kézfejek mozognak, akkor a keresztcsont is mozog, ezzel együtt mozognak a lábfejek és a szem követi a mozgást. Ha van olyan rész, amely nem mozog, az egész mozgásfolyamat koordinálatlanná válik és összekeveredik.

Havasi András: Gyakorlati Tai Chi Chuan és Chi Kung

2011. június 15., szerda

A császár és a kakas festője


A császár megbízta minisztereit, hogy keressenek egy festőt, aki
majd fest neki egy gyönyörű kakast. A miniszterek Wang-oit kérték
meg a feladatra, mert hallották, hogy festményei szinte életre kelnek.
El is vállalta a megbízatást, de megmondta, hogy nem tudja, mikorra
fog elkészülni a munkával.
Telt-múlt az idő és a császár már türelmetlenkedni kezdett, ezért
elküldte szolgáit, ugyan nézzék már meg, hol tart a munka. A festő
megnyugtatta a szolgákat, hogy készül a festmény, csupán egy kis
időre van még szüksége. 
Eltelt fél év, de a kakasról még mindig semmi hír nem volt. A
császár ismét elküldte küldönceit, akik ismét azzal tértek vissza,
hogy a festmény készül, csak még egy kis időre van szükség.
A császár dühében felszólította Wang-ot, hogy ha fél év múlva
sem lesz kész a festmény, akkor lefejezteti.
Újabb fél év múlva a császár személyesen kereste fel Wang-ot, a
festőt. Amikor belépett a festő szobájába, több száz szebbnél szebb,
kakasokról készült festményt látott, aminek láttán megkérdezte az
éppen kertben munkálkodó Wang-ot:
- Miért nem küldtél el egyet sem ezek közül a festmények közül?
- Mert egyik sem jó - válaszolta Wang.
- Ha egyik sem jó, hol van az én festményem?
A festő megtörölte kezét, felkapott egy ecsetet és az asztalon
fekvő papírra három vonással festett egy kakast, majd összetekerte
és odanyújtotta a császárnak.
- Íme, a kakas!
A császár dühében elrendelte Wang lefejezését, de amint megnézte
a festményt, rögtön visszavonta a parancsot.
A papíron maga a kakas volt három ecsetvonással. Ez a császárt
rendkívül elkápráztatta, megkérdezte hát a festőtől:
- Miért kellett eddig várnom erre a képre, hiszen egy pillanat alatt
elkészült?
- Valóban egy pillanat alatt elkészült, de erre a pillanatra több
mint egy éven át kellett készülnöm. Teljesen ereznem kellett a
kakast, ami fél évet vett igénybe. Újabb fél évre volt szükségem
ahhoz, hogy úgy tudjak gondolkodni mint a kakas, majd egy
rövidebb idő ahhoz, hogy a kakast a papírra tudjam vetni. Ez ma
sikerült először.

Havasi András: Gyakorlati Tai Chi Chuan és Chi Kung

2011. június 9., csütörtök

A taijiquan 10 alapelve 6.


A Yi-t (elmét) használd, ne a Li-t (izomerőt)


Azaz használjuk művészetünket, a technikákat és intelligenciánkat az ellenfél legyőzésére, ne nyers erővel arassunk felette győzelmet. Ez azt is jelenti, hogy egy technika végzése közben csak arra gondoljunk, amit éppen csinálunk. Például: éppen ellököm az ellenfelet, éppen összekulcsolom a karját stb. Ne gondoljunk a Qi-re, az erőre vagy a tester, mert ez megszakítja a szándékunk, és ettől gyengévé válik a kivitelezett technika. Ha az elméből indul ki a mozgás, a Qi magától keringeni kezd, de, ha a Li-t használjuk, még feszesebbé válunk, és a Qi keringése megakad.

Dr. Yang Jwing-Ming: A legendás mesterek Taiji-titkai




(Figyelmet használj erő helyett)
A Tai Chi klasszikus szerint „minden azon múlik, hogy a figyelmet használjuk-e az erő helyett”. A Tai Chi Chuan gyakorlása közben hagyjuk a testet ellazulni és kiterjedni. Ne használjuk a legcsekélyebb mértékű nyers erőt se, mert az izmokban, csontokban vagy a keringésben gátakat épít, és így önmagunkat korlátozzuk. Csak akkor lehetünk képesek könnyedén és ügyesen változtatni, átalakulni, és keringetni. Néhányan csodálkoznak, hogy ha nem használnak nyers erőt, hogyan tudnak mégis erőt kifejteni? A test akupunktúrás meridián-hálózata hasonlatos a földet behálózó folyók és vízerek rendszeréhez. Ha a víz útját nem zárja el semmi, magától kering, áramlik; a chi épp így kering a vezetékekben ha nem állja útját semmi. Ha a testet merev erővel mozgatjuk, eltömítjük a meridiánokat, a chi és vér áramlása lelassul, a mozdulatok ügyetlenek lesznek; annyit kell csak tennünk, hogy vezetjük ezt az áramlást, és az egész test mozdulni fog. Ha a figyelmet használjuk az erő helyett, a chi mindig oda áramlik, ahol a figyelmünk van. Így, mivel a chi és vér megállás nélkül áramlik, kering a testben minden egyes nap, a rendszeres gyakorlás révén komoly belső erőre tehetünk szert. Ezt érti a Tai Chi klasszikus az alatt, hogy „csak a teljesen lágy képes elérni az igazi keménységet”. A Tai Chi művészetében előre haladottak teste olyan, mint a selyembe csomagolt acél, sűrű és nehéz. Aki a külső stílusokat gyakorolja, látszólag erős gyakorlás vagy harc közben. De amint nem használ erőt, könnyűvé válik és lebegni kezd. Láthatjuk, hogy az ereje valójában külső, avagy felszínes erő. A külső stílust gyakorlók erejét valójában könnyű elvezetni és irányítani, így nélkülözi a valódi értéket.




A Tai Chi Chuan-ról szóló tanulmány azt mondja: „Ebben a művészetben az embernek figyelemre van szüksége, és nem fizikai erőre. A gyakorló ellazítja egész testét, még a legcsekélyebb erőt sem kell kifejtenie.
Erőkifejtéskor ugyanis az inak, csontok és véredények összehúzódnak. Ez automatikusan történik. Ha nincs erőkifejtés, akkor a mozgásváltozások könnyedek, élénkek és természetesen körkörösek. Vagy kétségbe vonhatóe, hogy erőkifejtés nélkül megtöbbszörözhető az erő?" Az egész testnek lefelé futó energiapályái és keresztkötései vannak, mint talajban a vizesárkok. Ha nem dugulnak el a vizesárkok, a víz átfolyik. Hasonló módon tud a Chi a lefutó energiapályákon és a keresztkötéseken cirkulálni, ha
azok nincsenek elzáródva. Ha a Chi és a vér akadályba ütközik, a mozgások elvesztik élénkségüket, és az egész testet akár egy kis tollpihével is ki lehet billenteni az egyensúlyából. Ha azt mondjuk, hogy nem erőkifejtésre, hanem figyelemre van szükség, az azt jelenti, hogy a Chi a figyelmet követi (a figyelemnek engedelmeskedik). Ha a Chi és a vér jól kering, mindig áthatják az egész testet, és nem keletkezik elzáródás. Azok, akik sokáig így gyakorolnak, elnyerik ezt a belső erőt. Ezért folytatja így a Tai Chi Chuanról szóló tanulmány: „a pólusok lágyak és puhák, így válnak erőssé és acélossá." Azoknak, aki rendszeresen gyakorolják a Tai Chi Chuan-t, olyan a karjuk, mint a vattába csomagolt vas. Az erő a pólusokba süllyed. A dilettáns módon gyakorlók sok erőt használnak, és csak látszólag van erejük. Ha pedig nem fejtenek ki erőt, gyengévé és ingadozóvá válnak. Ebből látható, hogy erőkifejtésük csak felületes és külsődleges. Ez a legkönnyebb módja a figyelem nélküli erő alkalmazásának a mozgásban, ami csak rövid ideig működőképes.

Havasi András: Gyakorlati Tai Chi Chuan és Chi Kung

2011. június 6., hétfő

Én úgy vagyok, hogy már száz ezer éve
nézem, amit meglátok hirtelen.
Egy pillanat s kész az idõ egésze,
mit száz ezer õs szemlélget velem.



J.A.: A Dunánál

2011. június 2., csütörtök

A taijiquan 10 alapelve 5.



Engedd le a vállad, lógasd a könyököt.



A vállak és a könyökök leengedése elősegíti az ellazulást és a Qinek a kézfejekbe történő eljutását, vagyis azt, hogy a Jint keresztülfűzzük deréktól a kézfejig. Így működik egységes egészként a testünk.
Ellenkező esetben a Jin megtörik. A könyökök és a vállak leengedésével pedig lezárjuk a főbb üregeket, mint például a hónaljakat. Ebben a helyzetben semlegesíteni tudjuk a támadásokat, mert olyan, mintha egy védőburokban lennénk, amelynek segítségével könnyedén el tudjuk kerülni vagy eltéríteni a taámadást.

Dr. Yang Jwing-Ming: A legendás mesterek Taiji-titkai



A vállak lesüllyesztése azt jelenti, hogy ellazítjuk, megnyitjuk és lefelé lógatjuk azt. Ha nem tudjuk ellazítani, a vállak felemelkednek, és a chi ennek megfelelően felfelé áramlik, erőtlenné téve az egész testet. A könyök leejtése azt jelenti, hogy lefelé süllyesztjük. Ha megemeljük a könyököt, a vállak nem tudnak lesüllyedni. Ha így próbálunk ellökni valakit, nem leszünk sikeresek. Olyan ez, mint a külső stílusok* energiája.

*Az olyan külső stílusok, mint a Shaolin, az energiát a test egy részéből származtatják, és nem a Tai Chi „egész-test” módszerét követik.





A „leengedett vállak" azt jelenti, hogy a vállak lazák, saját súlyuk húzza
lefelé. Ha a vállak nincsenek lazán leengedve, felhúzódnak. Ennek megfelelően
a Chi is felemelkedik, és így az egész test sem jut erőhöz (csak egy
része). A „lógó könyök" azt jelenti, hogy a könyök laza. Ha az ember nem
távolabbról (azaz könyökből) lazítja el a vállait, akkor az erő elakad a
vállak környékén. Ez hozzá nem értésre vall.

Havasi András: Gyakorlati Tai Chi Chuan és Chi Kung

2011. június 1., szerda

Amituofo


Szanszkrítül Amithaba, japánul Amida





A Mérhetetlen Fény, a Nyugat Buddha, a Nyugati Paradicsom, a Sukhavati ura.